
Łódź to bez wątpienia jedno z najlepiej skomunikowanych miast w Polsce. Leży w samym środku kraju. Niedaleko przecinają się dwie ważne autostrady: A1 i A2, które wiążą północ, południe, zachód i wschód Polski. Do Łodzi docierają też dobre połączenia kolejowe, a otwarty niedawno ponownie dworzec Łódź Fabryczna skłania do podróży pociągiem. Wszystko to sprawia, że do Łodzi łatwo dojechać z różnych miejsc w kraju. Może w takim razie to wykorzystać i wybrać się do tego miasta?
Gdy już będziesz na miejscu, dobrym rozwiązaniem, aby szybko dotrzeć tam, gdzie zechcesz będzie skorzystanie z Ubera. Dzięki aplikacji łatwo zamówisz przejazd z dowolnej lokalizacji na terenie Łodzi. Zastanawiasz się, co takiego dzieje się w Łodzi, co mogłoby Cię zainteresować? Przygotowaliśmy listę wydarzeń, które mogą Cię przyciągnąć do miasta fabryk.
Łódź Design Festival – 19-27 maja
To przegląd najnowszych osiągnięć w polskim wzornictwie. Zobaczysz tam dobry design z najróżniejszych dziedzin. Jak przystało na miasto kojarzone z fabrykami i włókiennictwem, obejrzysz i wzornictwo przemysłowe, i modę. Wraz z tegoroczną, 12. edycją, Łódź Design Festival przenosi się na nowy, wiosenny termin. Hasłem przewodnim festiwalu są tym razem „Refleksje”. Uczestnicy pochylą się też nad kwestią relacji człowiek – technologia.
Festiwal Dobrego Smaku – 6-10 czerwca
To najstarszy w Polsce festiwal kulinarny. Ma on formę konkursu, w którym startują łódzkie restauracje i bary. Rywalizują one w trzech kategoriach: na danie główne, deser oraz koktajl alkoholowy. Propozycje serwowane są przez 5 dni, a zwycięzców wybiera jury złożone z uznanych szefów kuchni oraz klienci w głosowaniu SMS. C
o roku Festiwalowi Dobrego Smaku towarzyszą też warsztaty kulinarne, przeglądy filmów czy wieczory degustacyjne.
Fotofestiwal – 26 czerwca-1 lipca
Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi, czyli w skrócie Fotofestiwal, to jedna z pierwszych tego typu imprez fotograficznych w Polsce. Uruchcho
miony w 2001 r. przez grupę studentów socjologii urósł do wydarzenia ściągającego do miasta miłośników fotografii z całego kraju i z zagranicy. Wystawy organizowane są w starych fabrykach i kamienicach, przywołujących przemysłowego ducha Łodzi. W 2018 r. Fotofestiwal zatytułowany jest „Ludzka natura”.
Transatlantyk Festival – 13-20 lipca
Festiwal filmu i muzyki zainicjowany przez słynnego kompozytora filmowego Jana Kaczmarka ma być przestrzenią dyskusji na tematy społeczne i tworzenia związków między społeczeństwem, sztuką i środowiskiem. Do 2015 r. odbywał się w Poznaniu, teraz jest ważnym punktem w kulturalnym kalendarzu Łodzi. Składają się na niego corocznie setki seansów filmowych, konkursy kompozytorskie oraz panele dyskusyjne i warsztaty ze specjalistami z dziedziny muzyki i filmu.
Festiwal Łódź Czterech Kultur – 7-16 września
Nie ma ciekawszej okazji, żeby poznać bogatą historię miasta. Przez lata w Łodzi przeplatały się wpływy 4 kultur: polskiej, żydowskiej, niemieckiej i rosyjskiej. Festiwal pokazuje ich ślady we współczesnej Łodzi i przywołuje tradycje wielokulturowego miasta. Wydarzenie jest interdyscyplinarne – składa się z koncertów, pokazów filmowych, spektakli teatralnych, akcji artystycznych w przestrzeni miejskiej czy konferencji. Festiwal Łódź Czterech Kultur działa od 2010 r., kiedy zastąpił istniejący wcześniej Festiwal Dialogu Czterech Kultur.
Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier – 14-16 września
W Łodzi odbywa się największy w Polsce festiwal komiksu, który z czasem został poszerzony o elektroniczną rozrywkę. Ściąga do miasta rzesze twórców i miłośników komiksów. Uczestnicy mogą wziąć udział w kiermaszach komiksowych, warsztatach lub konkursach dla twórców. Równolegle odbywają się turnieje gier komputerowych i planszowych, a oddzielna przestrzeń jest zarezerwowana również dla fanów mangi czy świata Gwiezdnych Wojen.
Light Move Festival – 28-30 września
Oryginalna impreza, pokazująca miasto z niezwykłej perspektywy. Light Move Festival, czyli Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła to największy w kraju festiwal światła. Organizatorzy co roku za pomocą różnokolorowych iluminacji podświetlają kamienice w centrum Łodzi, odmieniając na kilka wieczorów miejską przestrzeń. Na kamienicach wyświetlane są animacje dostosowane do architektonicznych detali budynków.
Łódź oferuje bez wątpienia jedne z oryginalniejszych festiwali w Polsce. To tylko potwierdza, że to miasto jest jedyne w swoim rodzaju. Nie pozostaje nic innego jak się o tym przekonać i ruszyć na miejskie imprezy.
Autor: Uber Editor